Zlata Černá – Úvod do čínské kultury

Česko-čínská společnost a studentský spolek FFénix srdečně zvou na cyklus přednášek dr. Zlaty Černá Úvod do čínské kultury vždy v pondělí od 18 hodin, Hybernská 4, budova B, přednáškový sál.

Vítáni jsou všichni zájemci z řad studentů, členů Česko-čínské společnosti i široké veřejnosti.

Dr. Zlata Černá je vynikající česká sinoložka, překladatelka a historička umění.

Cyklus deseti přednášek zájemce postupně seznámí se základními pojmy čínského vnímání kosmu, světa myšlení a zvyků, které vycházejí ze starobylých představ a jsou různým způsobem funkční dodnes. Ukáže, jak se projevují jednotlivé proudy myšlení, a to především v hmotné kultuře a zvycích. Stručně se také zaměří na malířství, kaligrafii, umělecká řemesla a lidové umění.
Celkem je naplánováno deset přednášek a v roce 2019 se uskuteční čtyři z nich.
Témata a termíny letošních přednášek:

1. 11.11.2019 Co je to Čína? Charakteristika země a společnosti, chronologie vývoje a její zdůvodnění
  2. 18.11.2019 Čínština, jazyk a písmo
  3. 2.12.2019 Základní pojmy starověkého myšlení. Předfilosofické stádium
  4. 9.12.2019 Počítání času, kalendář a základní svátky

(další přednášky se budou konat v únoru a březnu, jejich témata a termíny budou ohlášeny v průběhu ledna)

Úvod > Nástěnka > Zlata Černá – Úvod do čínské kultury